![](/logos/duitsduogram_e71f.gif)
Duits Duogram 46
Een mooi aantal oplossers voor nummer 46 van het Duits Duogram, met daarbij tot mijn grote genoegen ook een paar nieuwe namen!! Dank ook voor alle loftuitingen, die de oplossingen vergezelden. Daar word ik blij van. Met name de “fantasiewoorden”, gevormd uit twee wel bestaande woorden zoals “Marterkammer”, vielen in de smaak, maar voldoen niet aan de door mij in de inleiding genoemde definitie van woorden die in de opgave voorkomen. Eén meedenkende inzender wees mij terecht hierop, maar was blij met de glimlach die deze woorden soms teweegbrengen. U zult in toekomstige opgaven dus nog meer van deze vondsten aantreffen.
Excuus voor een foutje bij H12: “Een gek” had “Gekken” moeten zijn. “Deppen” is in het Duits een meervoud. Niemand die daar in de fout ging, gelukkig, en dank aan de inzender die de fout opmerkte.
Duits Duogram 46 bevatte, voor mij geheel onverwacht en onbedoeld, wel één groot struikelblok, nl. H28: “Wordt met een bepaald doel opgediend.” De bedoelde oplossing was GERICHT; in het Nederlands “met een bepaald doel”, in het Duits “een gerecht dat wordt opgediend”. Meer dan de helft van de inzenders gaf als oplossing “GERECHT”. Dat woord heeft in het Duits veel betekenissen, maar ik kan geen daarvan linken aan “met een bepaald doel”. De oplossing “gerecht” voor H28 heb ik dus fout gerekend.
De juiste oplossing van Duits Duogram 46 was als volgt:
Horizontaal:
3 Bomber; 6 Kanker; 10 Sau/SAU; 12 Deppen; 13 Kastrat; 15 lt; 16 ranken; 17 versieren; 18 Staken; 20 zweien; 21 wimmen; 22 nn; 23 Selen; 24 Listen; 25 je; 27 Uhr/UHR; 28 Gericht
Verticaal:
1 Mors; 2 Marterkammer; 3 be/ B.E.; 4 Brut; 5 Radkasten; 7 Klavieren; 8 Spuk; 9 Bennen; 11 Alleswisser; 14 Adv./ADV; 18 Sinter; 19 an; 21 wie viel; 24 Leut; 26 Eck
De random number generator leverde de twee prijswinnaars: Lida Kreiter uit Vriezenveen (boekenbon van 17,50 EURO) en Kees Rijke uit Rhenen (boekenbon van 12,50 EURO).
Beiden van harte gelukgewenst.
Hartelijke groet en graag tot de volgende opgave van het Duits Duogram, die pas in Mei zal verschijnen. In de tussentijd wel nog een Muziek Rondogram van mijn hand.
Harrie van der Avoort